Seminarium „Systemy fotowoltaiczne do współpracy z siecią elektroenergetyczną” – Koło SEP przy ENERGA-OPERATOR Oddział w Olsztynie
Dnia 21 marca 2014, w siedzibie ENERGA OPERATOR Oddział w Olsztynie odbyło się seminarium na temat: „Systemy fotowoltaiczne do współpracy z siecią elektroenergetyczną”. Seminarium odbyło się z inicjatywy koła SEP przy ENERGA-OPERATOR oraz dzięki poparciu dyrekcji ENERGA-OPERATOR S.A. Oddział w Olsztynie. W seminarium udział wzięło 78 osób.
Uczestników przywitał prezes Koła SEP przy ENERGA-OPERATOR Oddział w Olsztynie kol. Witold Rozłucki.
Prelegentami były osoby zajmujące się prezentowaną tematyką na co dzień w swojej pracy zawodowej.
Uczestnikami seminarium byli pracownicy ENERGA-OPERATOR Oddział w Olsztynie i członkowie SEP z prezesem Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Wieławem Stankiewiczem.
Seminarium rozpoczął dr inż. Maciej Piliński z firmy FreeLight Polska Sp. z o.o., który omówił:
- idee fotowoltaiki oraz perspektywy jej rozwoju na świecie i w Polsce,
- aktualny stan prawny w zakresie budowy instalacji i elektrowni fotowoltaicznych oraz ich współpracy z siecią elektroenergetyczną,
- budowę systemu fotowoltaicznego,
- podział systemów fotowoltaicznych ze względu na współpracę z siecią elektroenergetyczną (podłączone do sieci, autonomiczne),
- podział systemów fotowoltaicznych ze względu na wielkość instalacji,
- moduły fotowoltaiczne i ich charakterystyki,
- inwertery (falowniki) i ich charakterystyki oraz podstawowe parametry DC i AC,
- system monitoringu i możliwości sterowania instalacją Przykładowe rozwiązania instalacji fotowoltaicznych,
- zabezpieczenia od zwarć, przeciążeń, wyładowań atmosferycznych, przepięć łączeniowych oraz ppoż,
- zagrożenia związane z instalacjami fotowoltaicznymi, w tym zagrożenia pożarowe, porażeniowe, zagrożenia dla osób pracujących na sieci.
Po tym ogromny zasobie wiedzy, kolejny prelegent dr inż. Mariusz Kłos z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej omówił temat dotyczący oddziaływania instalacji fotowoltaicznych na sieci elektroenergetyczne.
Natomiast dr inż. Sławomir Kanoza, HOPPECKE BATERIE Polska Sp. z o.o. przedstawił temat dotyczące:
- magazynów energii opartych na bateriach ołowiowo-kwasowych,
- podstaw budowy i najważniejsze charakterystyki baterii,
- ogólną klasyfikację i przegląd konstrukcji baterii,
- zasady projektowania baterii w systemach OZE.
Migawki ze spotkania:
Osoby uczestniczące w seminarium otrzymały katalogi urządzeń i materiały szkoleniowe związane z fotowoltaiką.
Podczas spotkania uczestnicy zadawali pytania związane z tematem oraz dyskutowali na temat związany z regulacjami prawnymi i bezpieczeństem podłączenia instalacji fotowoltaicznych do systemu elektroenergetycznego energetyki zawodowej.
Składamy serdeczne podziękowania dyrekcji ENERGA-OPERATOR Oddział w Olsztynie za umożliwienie oraz prelegentom dr inż. Maciejowi Pilińskiemu, dr inż. Mariuszowi Kłos i dr inż. Sławomirowi Kanoza za ciekawe i rzeczowe przybliżenie tematyki dotyczącej Systemów fotowoltaicznych do współpracy z siecią elektroenergetyczną. Dziękujemy Zarządowi Oddziału Olsztyńkiego SEP i uczestnikom za udział w seminarium.
Kolejną propozycją Koła SEP przy ENERGA-OPERATOR jest zorganizowanie wycieczki technicznej do elektrowni fotowoltaicznej na terenie naszego województwa.
Zapraszamy do fotogalerii