Obchody 75-lecia O/OSEP 08-09.10.2021
W dniach 08-09 października 2021 r. w Ośrodku Rewita w Waplewie nad jeziorem Maróz odbyły się obchody z okazji jubileuszu 75-lecia utworzenia Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Z powodu obostrzeń epidemiologicznych w 2021 roku, decyzją Zarządu Oddziału Olsztyńskiego SEP udział w uroczystości został ograniczony do Zarządu i członków SEP.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji okolicznościowej Prezesa Oddziału Olsztyńskiego kol. Jarosława Kantela, który przybliżył historię Oddziału Olsztyńskiego SEP oraz kierunki aktywności oddziału o znaczących dokonaniach w jego działalności statutowej. Podczas prezentacji, kol. Jarosław Kantel powiedział:
Na ziemi Warmińsko-Mazurskiej początek Stowarzyszenia Elektryków Polskich datuje się na dzień 22 sierpnia 1946 roku, kiedy to 15 pracowników Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Mazurskiego w tym 9 członków SEP okresu przedwojennego utworzyło Oddział Mazurski SEP. Ustalono, że siedzibą oddziału będzie miasto Olsztyn, zaś obszarem działania – teren województwa olsztyńskiego. Pierwszym Prezesem Oddziału został Stanisław Mossakowski.
Członkowie SEP stanowiący kadrę inżynieryjno-zarządcą Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Mazurskiego w pierwszych latach funkcjonowania włączyli się aktywnie do:
- organizowania szkolenia zawodowego (zorganizowano kurs 6 miesięczny przyuczający do zawodu elektromontera),
- odbudowy zniszczonych w czasie działań wojennych urządzeń elektroenergetycznych (odbudowano 1250 km linii wysokiego napięcia, 350 km sieci niskiego napięcia, uruchomiono elektrownie wodne w regionie, zainstalowano 37 central telefonicznych i 701 aparatów telefonicznych),
W 1947 r. zaleceniem Zarządu Głównego SEP utworzono w naszym Oddziale komisję przepisową, zajmującą się opiniowaniem aktów prawnych i norm oraz komisję eksploatacyjną.
W 1949 r. do struktur olsztyńskiego SEP dołączyli pracownicy telekomunikacji, którzy wraz z energetykami stanowią do dzisiaj trzon członków oddziału.
Liczebność oddziału SEP sukcesywnie zwiększała się. Z początkiem lat pięćdziesiątych działały już dwa koła energetyczne liczące 46 członków oraz koło telekomunikacyjne mające 51 członków.
Pierwszym przewodniczącym powołanego w 1950 roku Oddziału Wojewódzkiego NOT był prezes OM SEP Stefan Perkowski.
W IX kadencji (1958-60) powołano pierwszą komisję, która sprawdzała kwalifikacje pracowników zatrudnionych przy urządzeniach energetycznych w zakładach przemysłowych.
28 stycznia 1965 roku Decyzją Zarządu Głównego SEP zmieniono nazwę Oddziału Mazurskiego SEP na Oddział Olsztyński SEP, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Rok wcześniej powołano PORADNIĘ ENERGETYCZNĄ, która każdego tygodnia przez 2 godziny udzielała nieodpłatnie porady w zakresie elektryki.
Rocznie średnio udzielała ok. 200 porad, głównie w zakresie:
- szkolenia zawodowego
- uprawnień na grupy kwalifikacyjne
- interpretacji przepisów i norm
- niekonwencjonalnych źródeł energii –małe elektrownie wodne
- racjonalnej gospodarki paliwami i energią
- uzgodnień inwestycyjnych
W ostatnich latach odnotowujemy malejące zainteresowanie bezpośrednimi wizytami w poradni. Wynika ono zapewne ze wzrostu dostępności do wiedzy w zakresie elektryki w mediach elektronicznych. W ostatnich latach zmieniliśmy formułę pracy poradni, nie prowadzimy już stałych dyżurów, lecz dalej udzielamy porad telefonicznie i na zapytania mailowe.
Jako stowarzyszenie tworzyliśmy, bądź uczestniczyliśmy w szeregu projektach związanych z rozwojem szkolnictwa średniego i edukacji.
Starania członków stowarzyszenia umożliwiły:
- utworzenie w 1949 roku Wydziału Eksploatacji Pocztowej przy Liceum Handlowym w Olsztynie ,
- rozpoczęcie 1 września 1975 roku szkolenia młodzieży w pierwszej klasie Technikum Elektronicznego w Olsztynie
Pierwszym dyrektorem Zespołu Szkół Elektronicznych z lokalizacją na ul. Bałtyckiej został kol. Waldemar Bogucki – aktywny, znany i ceniony działacz Stowarzyszenia. W szkole powołano dzięki jego staraniom koło SEP. Ze wspomnień kol. Waldemara: „… początki elektroniki olsztyńskiej niewątpliwie biorą początek od zasadniczej szkoły Zawodowej w Lubawie, która już w latach 50-tych jako jedyna kształciła elektryków i specjalistów od radia i telewizji. W tejże szkole w latach 60-tych powołano również koło SEP.”
W dowód uznania, niezwykłego wkładu w rozwój Oddziału Olsztyńskiego SEP, po 25 latach „prezesowania” oddziałem kol. WACŁAWOWI WIŚNIEWSKIEMU – decyzją delegatów WZO – przyznano tytuł PREZESA HONOROWEGO Oddziału Olsztyńskiego SEP.
Za kadencji prezesa Benedykta Rogali oddział zanotował największą liczbę członków w jego historii. Na koniec kadencji XXVII Oddział zrzeszał 43 Koła Zakładowe do których należało łącznie 1023 osoby. Na koniec kadencji XXVII Oddział zrzeszał 43 Koła Zakładowe do których należały łącznie 1023 osoby.
Kolejna kadencja 1990 -1994 nie sprzyjała działalności stowarzyszeniowej. Następowała reorganizacja lub likwidacja zakładów. Zmalała liczba Kół do 22 a liczba członków do 590.
W lipcu 1993 roku usamodzielnił się i przeszedł na własny rozrachunek Ośrodek Rzeczoznawców, dzięki staraniom prezesa Benedykta Rogali, który wykonywał także ekspertyzy oraz prace projektowe. Chciałbym podziękować Benkowi Rogali bo to jego dzieło.
Kadencja 1994-2002 – Mirosław Kowalski
W kadencji w latach 2002 – 2006 podjęto współpracę z elektrykami z zagranicy. W ramach tych działań kol. Janusz Piechocki organizuje współpracę z elektrykami a Uniwersytetu technicznego w Kaliningradzie.
Pod koniec lat 90-tych nastąpiła era wycieczek techniczno-integracyjnych, w tym: do Wielkiej Brytanii – Londyn, do Włoch – Rzym, Capri, do Hiszpanii – Kordoba, Walencja, do Norwegii – Oslo, fiordy. działo się to za dwóch kadencji kol. Jana Chojeckiego w latach 2002 – 2010.
Kol. Jan Chojecki żywotnie przyczynił sie do organizowania przez Zarząd sympozjów z okazji Światowych Dni Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego oraz Międzynarodowych Dnia Elektryki oraz utworzenia strony internetowej oddziału – naszego okna na świat – www.sep.olsztyn.pl
Prezes Oddziału kol. Jan Chojecki przewodniczy również Warmińsko-Mazurskiej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Olsztynie.
Kolejnym dwóm kadencjom przewodniczył kol. Wiesław Stankiewicz.
Ważnym wydarzenie była wizyta Prezesa Piotra Szymczaka, który 1 września 2015 wręczył nadany Zespołowi Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie medal im. prof. Stanisława Fryzego za zasługi szkoły, grona pedagogicznego oraz uczniów na polu elektryki.
W dniach 9-12 czerwca 2011 w stolicy Warmii i Mazur odbyło się V Ogólnopolskie Posiedzenie Rady Prezesów SEP zorganizowane przez Olsztyński Oddział SEP przy wsparciu firmy SPRINT S.A., PRONAD oraz ENERGA-OPERATOR SA ODDZIAŁ w OLSZTYNIE.
Kol. Dariusz Rybaczyk wykonał tablicę pamiątkową z wypisanymi imionami i nazwiskami Prezesów Oddziału Olsztyńskiego SEP w latach 1946-2016. Podstawę z czarnego dębu, dostarczył kol. Michał Śmieja.
Podczas jubileusz 70–lecia Oddziału Olsztyńskiego, w czerwcu 2016 roku Oddział Olsztyński SEP został wyróżniony przez Prezesa Piotra Szymczaka Złotą Odznaką Honorową SEP. Chcąc zachować pamięć o historii naszego oddziału, naszym dorobku, osiągnięciach i jego członkach, z okazji jubileuszu 70-lecia opracowaliśmy suplement do monografii Oddziału Olsztyńskiego wydanej z okazji 50-lecia i wydaliśmy obie części pod tytułem:70-lecie Oddziału Olsztyńskiego SEP”.
Chwilą ciszy uczczono pamięć tych kolegów, którzy odeszli:
- Wacława Wiśniewskiego – Wieloletni Prezes Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, którą pełnił 25 lat od 1962 do 1987 roku. Odznaczony najwyższą Szafirową Odznaką Honorową SEP. W 1990 roku otrzymał tytuł Prezesa Honorowego Oddziału Olsztyńskiego SEP. Dyrektor Zakładu Telekomunikacji w Olsztynie.
- Mirosława Kowalskiego – Prezes w latach 1994 -2002 (dwóch kadencji XXIX oraz XXX). Do SEP w stąpił w 1962 roku. W 2019 odznaczony Szafirową Odznaką. Od 1996 do 2006 prowadził Poradnię Energetyczną. Przewodniczący Rady Nadzorczej Komisji Kwalifikacyjnych. Dyrektor ekonomiczny Zakładu Energetycznego a w ostatnich latach pracy kierownik Wydziału BHP.
- Stefana Sawickiego, Stefana Konieczko i Piotra Staśkiewicza.
Bardzo ważna jest dla nas współpraca ze szkołami i uczelniami oraz z młodzieżą. W ramach działalności statutowej organizujemy szkolenia dla absolwentów szkół technicznych średnich i wyższych, zakończone egzaminem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji, które umożliwiają lepszy start w znalezieniu pracy.
Co roku uczestniczymy, jako współorganizatorzy, w międzyszkolnym konkursie Wiedzy Elektrycznej „ENERGETYK” organizowanym przez Zespół Szkół Mechaniczno – Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie. W tym roku odbył się już IV Konkurs zorganizowany pod honorowym patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz naszego Stowarzyszenia we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Ważną inicjatywą jest kontynuowanie w przedszkolach i szkołach podstawowych akcji „Bezpieczny kontakt z elektrycznością”. Skierowana jest ona do dzieci i młodzieży, ponieważ co piąta ofiara niewłaściwego posługiwania się prądem to dziecko. Nasi członkowie uczą i przestrzegają dzieci o zagrożeniach występujących przy nieprawidłowym obchodzeniu się z urządzeniami elektrycznymi. Na uwagę zasługują działania koła Energa Operator, które od początku tej akcji tj. 2008 roku, przeprowadziło 72 spotkania i pogadanki dla 2965 dzieci i młodzieży.
Na zakończenie swojego wystąpienia, Prezes Jarosław Kantel, wyraził głęboki szacunek i uznanie wszystkim członkom SEP, obecnym i z lat poprzednich za włożony trud i zaangażowanie w problemy stowarzyszeniowe oraz złożyć serdeczne gratulacje za to, że potrafili zachować wzajemny szacunek i niepowtarzalną atmosferę koleżeńskości.
Kończąc, zacytował słowa Kazimierza Szpotańskiego: „Między sobą bądźcie życzliwi i starajcie się uniknąć wzajemnego zwalczania się. Pamiętajcie, że nie walka, a umiejętności wzajemnego zrozumienia się, współpracy i współżycia z ludźmi, co jest daleko trudniejsze od walki, może dać Wam spokój i względną odrobinę szczęścia.”
Na uwagę zasługuje przyznanie w czerwcu 2016 roku, przez Zarząd Główny SEP, Złotej Odznaki Honorowej SEP Oddziałowi Olsztyńskiemu za zaangażowanie w działaniach na rzecz społeczności szeroko rozumianej elektryki. Wśród osób wyróżnionych oznaczeniami indywidualnymi Zarząd Główny Stowarzyszenia Elektryków Polskich przyznał: Szafirową Odznakę Honorową SEP następującym kolegom: Honorowemu Prezesowi Oddziału Olsztyńskiego – kol. Wacławowi Wiśniewskiemu, kol. Janowi Chojeckiemu, kol. Waldemarowi Boguckiemu oraz kol. Benedyktowi Rogala.
Podczas uroczystości Prezes Oddziału Olsztyńskiego kol. Jarosław Kantel wręczył złotą honorową odznakę SEP: kol. Andrzejowi Lange i kol. Andrzejowi Sadolewskiemu z Koła Miejskiego SEP.
Dariusz Stecki