Bezpieczny Kontakt z Elektrycznością – Koło SEP przy Energa- Operator S.A. Oddział w Olsztynie 29.11.2024
W dniu 29.11.2024 w siedzibie Energa-Operator S.A. Oddział w Olsztynie zostały przeprowadzone zajęcia nt. „Bezpiecznego Kontaktu z Elektrycznością”, w której udział wzięli uczniowie z kl. III Szkoły Podstawowej Nr 22 im. Marii Dąbrowskiej w Olsztynie.
Zajęcia zostały zorganizowane przy współudziale Koła SEP działającego przy Energa-Operator S.A. Oddział w Olsztynie i poprowadził je kol. Dariusz Stecki.
Zajęcia nt. „Bezpiecznego Kontaktu z Elektrycznością” dla dzieci i młodzieży prowadzone są od 2008 roku. Celem zajęć jest pokazanie uczestnikom zasad prawidłowego i bezpiecznego korzystania z domowych urządzeń zasilanych energią elektryczną oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych.
Zajęcia rozpoczęły się od wymienienia przez uczniów rodzajów elektrowni będących źródłami energii elektrycznej odnawialnej i nieodnawialnej. Na podstawie modeli elektrowni wiatrowej i słonecznej, omówiono zasadę działania odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Za pomocą modelu generatora uczniowie przeprowadzili eksperyment umożliwiający obserwację zmiany energii mechanicznej na elektryczną. Wytworzona energia elektryczna zasilała diodę LED dzięki czemu widać świecącą diodę.
Nastepnie uczniowie otrzymali zadanie określenia nazwy urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu. Jako przykłady domowych urządzeń elektrycznych wymieniono: lodówkę, odkurzacz, mikrofalówkę, suszarkę, lampę, radio, komputer, telewizor i czajnik elektryczny i żelazko.
Zwrócono szczególną uwagę na śmiertelne zagrożenie porażenia prądem w przypadku: dotykania urządzeń elektrycznych mokrymi rękoma, użytkowania urządzeń elektrycznych w łazience, podłączania urządzeń do uszkodzonego gniazda lub z uszkodzoną izolacją, zabawy w pobliżu stacji i linii energetycznych, wspinanie się na słupy linii energetycznych oraz niszczenie znaków ostrzegających o niebezpieczeństwie porażenia prądem elektrycznym. Celem zobrazowania wymienionych przykładów, uczniowie obejrzeli film edukacyjny przedstawiający sytuacje niebezpieczne związane z możliwością porażenia prądem elektrycznym.
Uczniowie zapoznali się ze znakiem ostrzegającym przed niebezpieczeństwem porażenia prądem elektrycznym, umieszczonym na urządzeniach energetycznych znajdujących się na terenie oraz w pobliżu szkoły i miejsca zamieszkania.
Ważnym tematem spotkania były podstawowe zasady postępowania w przypadku dostrzeżenia osoby porażonej prądem elektrycznym. Udzielono przestrogi, aby nie zbliżać się do osoby porażonej prądem i szybko powiadomić osobę dorosłą o zaistniałej sytuacji lub zadzwonić na numer alarmowy 112. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli film przedstawiający zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz zachowania w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych jakimi są linie napowietrzne i stacje transformatorowe.W celu lepszego zobrazowania zjawisk fizycznych skorzystano z zestawów edukacyjnych Green Science i Sekrety elektryczności.
Podczas doświadczenia z użyciem kuli plazmowej pokazano zagrożenie porażenia prądem elektrycznym w przypadku zbliżenia się do osoby porażonej prądem elektrycznym.
Następnie, pod fachową opieką prowadzącego kol. Dariusza Steckiego, uczniowie wraz z wychowawcami skonstruowali ogniwo galwaniczne (ekologiczną baterię) z: ziemniaka, jabłka, cytryny i napoju, które zasiliły zegar elektroniczny oraz wzięli udział w bezpiecznym eksperymencie, pokazującym zagrożenie porażenia prądem elektrycznym w przypadku zetknięcia się z osobą porażoną prądem elektrycznym. Dodatkowo z ogniwa galwanicznego został zasilony brzęczyk za pomocą, którego uczniowie mogli usłyszeć jak płynie prąd.
Na zakończenie zajęć na ręce Pani wychowawczyni klasy został wręczony dyplom uczestnictwa w kampanii „Bezpieczny kontakt z elektrycznością" nadany przez Energa-Operator S.A. Oddział w Olsztynie i SEP Oddział Olsztyński. Dodatkowo zostały przekazane książeczki dydaktyczne: "Bezpieczna kolorowanka" i "W krainie prądu elektrycznego", stanowiące inspirację dla kadry pedagogicznej do przeprowadzenia samodzielnych zajęć w zakresie bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej.
Przekazana podczas zajęć wiedza z zakresu bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz bezpiecznych zachowań w pobliżu urządzeń energetycznych, przyczyni się do zwiększenia świadomości uczniów o niebezpieczeństwach, jakie im zagrażają oraz wpłynie na zmniejszenie ilości wypadków wśród dzieci i młodzieży.
Migawki ze spotkania:
Dariusz Stecki
Sekretarz Olsztyńskiego Oddziału SEP