Bezpieczny Kontakt z Elektrycznością – Koło SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie 2016
Podsumowanie pogadanek w 2016 roku w ramach PLANETA ENERGII oraz kampanii „Bezpieczny kontakt z Elektrycznością” – Koło SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie
Koło SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie, już od 9 lat prowadzi edukację i kontynuuje cykl pogadanek nt. „Bezpiecznego Kontaktu z Elektrycznością” skierowanych do dzieci i młodzieży. Od 2013 roku bierzemy udział w działaniach edukacyjnych w ramach programu PLANETA ENERGII.
W 2016 roku, członkowie koła SEP przy EOP Oddział w Olsztynie przeprowadzili 15 pogadanek, w których udział wzięło 765 osób.
Zajęcia odbywały się na trenie placówek oświatowych: Zespół Szkolno-Przedszkolnego w Gietrzwałdzie, Niepublicznego Zakładu Opieki w Lamkowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Olsztynie, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olsztynie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olsztynie, Szkoły Podstawowej Nr 6 w Olsztynie, Szkoły Podstawowej Nr 32 w Olsztynie oraz w siedzibie ENERGA-OPERATOR S.A. Oddział w Olsztynie. Pogadanki prowadzili kol. Dariusz Stecki i kol. Witold Rozłucki.
Z ramienia Oddziału Olsztyńskiego SEP i ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie pogadanki w 2016 roku prowadzili kol. Dariusz Stecki, kol. Witold Rozłucki i kol. Tomasz Gniadek.
Celem spotkań było zapoznanie dzieci i młodzieży ze źródłami energii elektrycznej gdzie produkuje się prąd elektryczny i jak energia elektryczna przesyłana jest do domów. Nauczenie prawidłowego rozróżniania wśród domowych urządzeń tych, które są zasilane energią elektryczną. Pokazanie zasad prawidłowego i bezpiecznego korzystania z domowych urządzeń zasilanych energią elektryczną. Szczególnie zwrócono uwagę na niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym w przypadku użytkowania uszkodzonych urządzeń.
Ważnym tematem spotkań były podstawowe zasady postępowania w przypadku spotkania osoby porażonej prądem. Udzielono przestrogi, aby nie zbliżać się do osoby porażonej prądem oraz szybko powiadomić osoby dorosłe. Zwrócono również uwagę, że prąd elektryczny ułatwia życie, lecz należy umiejętnie się z nim obchodzić.
Zwrócono szczególną uwagę na śmiertelne zagrożenie porażenia prądem w przypadku dotykania urządzeń elektrycznych mokrymi rękoma, zbliżenia się do urządzeń elektrycznych znajdujących się na terenie oraz w pobliżu przedszkola, szkoły i miejsca zamieszkania.
W celu lepszego zobrazowania zjawisk fizycznych korzystano z zestawów edukacyjnych Green Science. Zajęcia w placówkach oświatowych wpływają na zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży o zagrożeniach, jakie niesie nieprawidłowe użytkowanie energii elektrycznej, ale również poszerzają wiedzę o pozytywach, które mamy dzięki urządzeniom na prąd, uświadamiają jak racjonalnie z nich korzystać i jak zachować się w sytuacjach zagrożenia życia.
Uczniowie uczestniczący w spotkaniach otrzymali materiały edukacyjne PLANETA ENERGI, a kadra pedagogiczna materiały dydaktyczne umożliwiające nauczycielom samodzielne prowadzenie zajęć w zakresie bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej.