Bezpieczny Kontakt z Elektrycznością – Koło SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie 25.10.2023
W dniu 25.10.2023 na terenie Przedszkola Miejskiego nr 40 im. Żaczka w Olsztynie została przeprowadzona pogadanka nt. „Bezpiecznego Kontaktu z Elektrycznością”, w której udział wzięły dzieci z przedszkola. Zajęcia prowadzili kol. Dariusz Stecki i kol. Waldemar Kulik z Koła SEP działającego przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie.
Celem zajęć było pokazanie dzieciom zasad prawidłowego i bezpiecznego korzystania z domowych urządzeń zasilanych energią elektryczną. Interaktywna nauka poprzez doświadczenia i zabawę są najlepszym sposobem pokazania dzieciom niebezpieczeństw wynikających z niewłaściwego obchodzenia się z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Do tego celu wykorzystano m.in. zestaw Sekrety Elektroniki i zestawy Green Sience.
Podczas spotkania dzieci zapoznały się ze źródłami energii elektrycznej oraz zademonstrowano modele: elektrowni słonecznej i wiatrowej jako odnawialnych źródeł energii elektrycznej.
Dzieci otrzymały zadanie określenia nazwy urządzeń elektrycznych znajdujących się w przedszkolu oraz w domu. Zwrócono szczególną uwagę na śmiertelne zagrożenie porażenia prądem w przypadku dotykania urządzeń elektrycznych mokrymi rękoma oraz zbliżenia się do osób porażonych prądem i urządzeń elektrycznych, na których znajduje się tabliczka ostrzegająca przed porażeniem prądem elektrycznym.
Uczestnicy spotkania zapoznali się ze znakiem ostrzegającym przed niebezpieczeństwem porażenia prądem elektrycznym, umieszczonym na urządzeniach energetycznych. Zwrócono uwagę na problem niszczenia urządzeń elektroenergetycznych, poprzez dewastację tabliczek ostrzegawczych informujących o realnym zagrożeniu utraty życia (zamalowywanie znaków ostrzegawczych lub ich niszczenie) oraz w przypadku stwierdzenia takiej dewastacji, obowiązku poinformowania, o tym zdarzeniu osób dorosłych.
Kolejnym tematem spotkania były podstawowe zasady postępowania w przypadku spotkania osoby porażonej prądem. Udzielono przestrogi, aby nie zbliżać się do osoby porażonej prądem oraz szybko powiadomić osoby dorosłe. Zwrócono uwagę że prąd elektryczny ułatwia życie lecz należy umiejętnie się z nim obchodzić.
Podczas doświadczenia z wykorzystaniem kuli plazmowej pokazano niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym w przypadku zbliżenia się do urządzeń elektroenergetycznych oraz osoby porażonej prądem.
Następnie dzieci wspólnie z pedagogami zbudowały ogniwo galwaniczne z owoców i warzyw oraz wzięły udział w doświadczeniu pokazującym niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym w przypadku dotknięcia osoby porażonej prądem.
Przedszkole otrzymało książeczki dydaktyczne dla nauczycieli i dzieci wydane przez ENERGA pt. „W krainie prądu elektrycznego”.
Na zakończenie spotkania został wręczony dyplomy uczestnictwa w kampanii „Bezpieczny kontakt z elektrycznością nadany przez ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie i Oddział Olsztyński SEP.