Obchody ŚDTiSI oraz MDE2014
W dniach 30 – 31 maja 2014 r. odbyło się sympozjum poświęcone obchodom Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego oraz Międzynarodowego Dnia Elektryki. Sympozjum, które zorganizował Zarząd Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, odbyło się w Ośrodku Wypoczynkowym INTER-PIAST w Kalbornii koło Dąbrówna.
Sympozjum otworzył, Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP Wiesław Stankiewicz, który przywitał gości i uczestników oraz przypomniał genezę dat zawiązanych z obchodami Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego oraz Międzynarodowego Dnia Elektryki. Święta przypadają w rocznice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, którymi są:
- 17 maja 1865 r. utworzenie obecnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacji (UIT), będącego agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych i jest najstarszą działającą obecnie organizacją międzynarodową,
- 10 czerwca 1836 r. rocznica śmierci Andre Marii Ampera, jednego z najwybitniejszych uczonych, francuskiego pioniera elektrodynamiki
W swoim wystąpieniu podkreślił, że Zarząd SEP zawsze stara się łączyć oba wydarzenia w jedną uroczystość i integrować nasze środowisko – w myśl zasady Stowarzyszenie Elektryków Polskich – stowarzyszeniem przyjaciół. Dodał również, że w dniach 6-8 czerwca 2014 w Szczecinie odbędzie się Walny Zjazd Delegatów, który wybierze nowego prezesa.
Poinformował o rozszerzenie składu Zarządu do 15 członków oraz przedstawił składy nowego: Zarządu Oddziału Olsztyńskiego SEP w kadencji 2014-2018, Komisji Rewizyjnej, Rady Nadzorczej, Komisji Kwalifikacyjnej i Komisji ds. Odznaczeń i Wyróżnień /tutaj/.
Komisja Historyczna ma być powoływana doraźnie do opracowywania konkretnych zadań lub tematów, pod kierownictwem kol. Jana Chojeckiego. Poinformował zgromadzonych o powołaniu, przez Zarząd Oddziału, komisji do organizacji obchodów 70-lecia Oddziału Olsztyńskiego SEP.
Kol. Jan Chojecki wprowadził zgromadzonych w tematykę obchodów tegorocznego ŚDTiSI na przykładach kilku artkułów omawiających sposoby wykorzystania sieci szerokopasmowych dla potrzeb codziennego życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, politycznego i naukowego.
W bardzo ciekawy, interaktywny sposób, przedstawił problemy nowych gałęzi rozbijającego się Internetu:
- „Internet of Thinks” (IoT) – „Internet rzeczy”
- „Internet of Everythinks” (IoE) – „Internet wszechrzeczy”
Przytoczył przykład, że na początku 2014 było prawie 2 mld urządzeń wyposażonych w interfejs dostępu do Internetu a w 2018 roku ma ich być 9 mld. Inne źródło mówi, że w 2020 roku ma być prawie 26 mld umożliwiające dostęp do Internetu. Zachęcał do zapisania do bezpłatnego serwisu Komputer Word i czytania wiadomości nt. IoE. Wymienił, korzyści finansowe wynikające z budowania Inteligentnych Systemów pozwalające na oszczędności finansowe wynikające z wykorzystania sieci szerokopasmowej. Inteligentny System Transportowy realizowany obecnie w Olsztynie jest przykładem wykorzystania IoE, który pozwoli na stworzenie inteligentnej komunikacji miejskiej.
Oto niektóre z tytułów proponowanych przez kol. Jana Chojeckiego:
- „Nadchodzi rewolucja Internetu rzeczy”
- „Nadchodzi era IoT (Internet rzeczy), a wraz z nią nowe wyzwania”
- „Internet przedmiotów i technologie ubieralne to przyszłość pełna wątpliwości”
- „Internet rzeczy, a bezpieczeństwo: eksplodujące pole minowe”
- „Cisco: gigantyczny potencjał Internetu Wszechrzeczy”
- „Inteligentne sieci elektroenergetyczne – nową rzeczywistością”
Zasadniczą treść prezentacji przekazał mgr inż. Jakub Wilk Zastępca Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim /referat do wglądu/. Przedstawione informacje i dane o realizacji projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej województwa warmińsko-mazurskiego” przybliżyły zgromadzonym plany i realizację rozwoju sieci światłowodowej dla internetu na terenie naszego województwa. Przedstawiona tematyka „wciągnęła” słuchaczy i nie pozostała bez oddźwięku z ich strony.
Z okazji MDE, referaty wygłosili dr Paweł Morawski oraz Pan Andrzej Horbaj z firmy Philips /wkrótce referaty do wglądu/.
Kol. Benedykt Rogala poinformował uczestników o ukazaniu się w Gazecie Olsztyńskie artykułu opisującego obchody ŚDTiSI i MDE oraz opowiedział o XV Konferencja Okrągłego Stołu pod hasłem „Polska w drodze do Społeczeństwa Informacyjnego” w której brał udział.
Kol. Jarosław Kukliński poinformował zgromadzonych, że wiosną 2014 roku odbył się Walny Zjazd Delegatów Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (W-MOIIB). Jako nowo wybrany Wiceprezes W-MOIIB przedstawił członków Oddział Olsztyńskiego SEP i wymienił funkcje jakie będą pełnili we władzach i komisjach W-MOIIB. Podkreślił, że w obecnej kadencji W-MOIIB, we władzach i komisjach, mamy wielu członków SEP co będzie służyło lepszej współpracy i rozwojowi obu Stowarzyszeń.
Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP Wiesław Stankiewicz i Wiceprezes kol. Jan Chojecki, wręczyli srebrną odznakę Honorową SEP kol. Januszowi Ciszewskiemu z koła SEP przy RD Olsztyn.
Na zakończenie kol. Wiesław Stankiewicz podziękował zgromadzonym za wkład w działania podejmowane na rzecz rozwoju szeroko rozumianej elektryki oraz w imieniu Zarządu pogratulował i złożył życzenia wielu sukcesów w działalności zawodowej oraz powodzenia w realizacji planów i zamierzeń na przyszłość.
Honorowym gościem seminarium był Prezes Honorowy Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Wacław Wiśniewski, który zawsze znajduje czas, aby uczestniczyć w spotkaniach Zarządu.
Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP Wiesław Stankiewicz wręczył okolicznościowe gratulacje i dyplomy res IMG 2378zasłużonym jubilatom; z okazji 75 urodzin:
- kol. Mirosławowi Kowalskiemu z Koła SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie, z okazji 65 urodzin:
- kol. Janowi Nadolskiemu z Koła SEP przy RD Iława,
- kol. Janowi Bąk z Koła SEP przy TP Obszar,
- kol. Mirosławowi Działkowi z Koła SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie, z okazji 55 urodzin:
- kol. Witoldowi Rozłuckiemu z Koła SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie.