Obchody ŚDTiSI oraz MDE2015
W dniach 22 – 23 maja 2015 r. odbyło się sympozjum poświęcone obchodom ŚDTiSI 2015 i MDE 2015, które zorganizował Zarząd Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Miejscem spotkania był Ośrodek Wypoczynkowy KORMORAN w Mierkach koło Olsztynka.
Sympozjum Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego oraz Międzynarodowego Dnia Elektryki otworzył, Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP Wiesław Stankiewicz, który przywitał gości i uczestników oraz przypomniał genezę dat zawiązanych z obchodami Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego oraz Międzynarodowego Dnia Elektryki. Święta przypadają w rocznice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, którymi są:
- 17 maja 1865 r. utworzenie obecnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacji (UIT), będącego agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych i jest najstarszą działającą obecnie organizacją międzynarodową. W tym roku przypada jubileusz 150-lecia.
- 10 czerwca 1836 r. rocznica śmierci Andre Marii Ampera, jednego z najwybitniejszych uczonych, francuskiego pioniera elektrodynamiki
W swoim wystąpieniu podkreślił, że Zarząd SEP zawsze stara się łączyć oba wydarzenia w jedną uroczystość i integrować nasze środowisko – w myśl zasady Stowarzyszenie Elektryków Polskich – stowarzyszeniem przyjaciół. Data ta została ustalona na wniosek Polskich Elektryków. Poinformował zgromadzonych o przygotowaniach do organizacji obchodów 70-lecia Oddziału Olsztyńskiego SEP
W ramach sympozjum z dziedziny telekomunikacji kol. Jan Chojecki wprowadził zgromadzonych w tematykę obchodów tegorocznego ŚDTiSI na przykładach rozwoju sieci telekomunikacyjnych i przesyłania danych na świecie oraz rozwoju łączności telegraficznej i telefonicznej. Przedstawił historię tematów od 2007 roku poruszanych podczas sympozjów Oddziału Olsztyńskiego SEP z okazji ŚDTiSI (prezentacja podzielona na 4 części.
Z dziedziny elektryki prezentację produktów firmy Cellpack Polska Sp. z o.o. przeprowadził przedstawiciel firmy. Firma ta zajmuje się sprzedażą muf i głowic niskiego napięcia i średniego napięcia w technologii termokurczliwej i żywicznej.
Studenci z Wydziału Nauk Technicznych UWM Szymon Dunajski i Adam Masyk pod kierownictwem dr inż. Michała Śmieji, w bardzo ciekawy sposób, przedstawili swoją pracę, którą jest Automatyczny Teatr Lalek. Praca ta zajęła III miejsce w konkursie automatyki Xplore New Automation Award 2015, organizowanym w Niemczech. W konkursie wzięło udział 130 prac z całego świata. Pokazali film promujący ich pracę konkursową oraz zasady udziału w konkursie.
Omówili w jak sposób narodził się pomysł i powstawał Automatyczny Teatr Lalek. Jak powiedzieli celem pracy było połączenie techniki i sztuki. Zrealizowali to poprzez ożywienie’’ lalki oraz utworzenie wielowymiarowego i rozwojowego urządzenia. Wsparcie finansowe studentom w realizacji projektu udzieliła m.in. Naczelna Organizacja Techniczna i Oddział Olsztyński Stowarzyszenia Elektryków Polskich. /prezentacja tutaj/
Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP Wiesław Stankiewicz i Wiceprezes kol. Jan Chojecki, wręczyli srebrną odznakę Honorową SEP kol. Januszowi Ciszewskiemu z koła SEP przy RD Olsztyn.
Na zakończenie kol. Wiesław Stankiewicz podziękował zgromadzonym za wkład w działania podejmowane na rzecz rozwoju szeroko rozumianej elektryki oraz w imieniu Zarządu pogratulował i złożył życzenia wielu sukcesów w działalności zawodowej oraz powodzenia w realizacji planów i zamierzeń na przyszłość.
Honorowymi gośćmi seminarium byli Pan Maciej Bułkowski Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie oraz Prezes Honorowy Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Wacław Wiśniewski.
Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Wiesław Stankiewicz wręczył okolicznościowe gratulacje i dyplomy zasłużonym jubilatom z okazji 85 urodzin Prezesowi Honorowemu SEP kol. Wacławowi Wiśniewskiemu oraz z okazji 65 urodzin:
- kol. Janowi Chojeckiemu z Koła SEP przy INTEGRA i kol. Grażynie Goslar z Koła SEP przy TP S.A. Obszar w Olsztynie.