Sprawozdanie z Walnego Zgromadzenia Delegatów Oddziału Olsztyńskiego SEP w Olsztynie 20.05.2022
Dnia 20 maja 2022 (piątek) o godz. 14:00 w sali konferencyjnej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Olsztynie, w pierwszym terminie, odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału Olsztyńskiego SEP.
Uczestniczyło w nim 27. delegatów, władze i komisje ustępującego zarządu oraz zaproszeni goście. Prezes Oddziału kol. Jarosław Kantel, rozpoczął zgromadzenie od powitania zaproszonych gości, delegatów, członków ustępującego Zarządu Oddziału Olsztyńskiego SEP, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. W Walnym Zgromadzeniu Delegatów Oddziału Olsztyńskiego SEP uczestniczył wiceprezes Zarządu Głównego SEP kol. Krzysztof Woliński.
Kol. Jarosław Kantel zaproponował, by przewodniczącym Zgromadzenia był kol. Jarosław Kukliński a sekretarzem kol. Dariusz Stecki, co delegaci zaakceptowali jednogłośnie. Następnie przewodniczący Zgromadzenia przedstawił regulamin i porządek zgromadzenia z proponowanymi zmianami, które zostały przegłosowane jednogłośnie przez delegatów. W kolejnym punkcie zgromadzenia zostały wybrane komisje: mandatowa, wyborcza, skrutacyjna oraz uchwał i wniosków.
Po ogłoszeniu wyników wyborów poszczególnych komisji członek ZG SEP kol. Krzysztof Woliński i Prezes Oddziału Olsztyńskiego kol. Jarosław Kantel wręczyli:
– srebrne odznaki honorowe SEP: kol. Janowi Czacharowskiemu, kol. Tomaszowi Kosowskiemu, kol. Jerzemu Kucy, kol. Jarosławowi Pankowskiemu, kol. Michałowi Śmieja i kol. Waldemarowi Walińskiemu.
– Medal im. prof. Stanisława Fryzego przyznany przez Prezesa SEP dla Zespołu Szkół w Lubawie, który odebrał w imieniu Koła kol. Jarosław Pankowski.
– Medal z okazji 75-lecia Oddziału Olsztyńskiego SEP oraz list gratulacyjny z okazji jubileuszu 90-tej rocznicy urodzin i 70-tej rocznicy członkostwa w SEP, którym został wyróżniony kol. Lech Perczyński.
Kol. Benedykt Rolaga otrzymał bukiet kwiatów wraz z najlepszymi życzeniami z okazji jubileuszu 84-tej rocznicy urodzin i 69-tej rocznicy członkostwa w SEP.
Po tej uroczystej części zebrania, rozpoczęły się wystąpienie zaproszonych gości: Sekretarza Miasta Olsztyna Pana Stanisława Gorczycy, Wiceprezesa SEP i Redaktora Naczelnego Wiadomości Elektrotechnicznych kol. Krzysztofa Wolińskiego, Dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie Pani Katarzyny Chamerskiej, Przewodniczącego Zarządu SIMP Olsztyn Pana Jerzego Macek, Przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiej Rady FSNT NOT w Olsztynie kol. Jana Chojeckiego i Przewodniczącego W-MOIIB kol. Jarosława Kuklińskiego.
Kol. Jarosław Kantel i kol. Jan Chojecki, w podziękowaniu za wkład, aktywną pracę i działalność w SEP, otrzymali książki ufundowane przez Prezesa SEP Piotra Szymczaka, które wręczył Wiceprezes SEP Krzysztof Woliński.
Po przerwie i wznowieniu WZDO, Prezes Oddziału kol. Jarosław Kantel przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu w kadencji 2018-2022.
Sprawozdanie kadencja 2018-2022
W kadencji trwającej w latach 2018-2022 odbyło się: 17 posiedzeń Zarządu Oddziału, 8 Zebrań Prezydium Zarządu Oddziału i 7 zebrań Zespołu ds. Obchodów 100-lecia SEP, na których omawiane były zagadnienia związane z działalnością statutową, organizacyjną oraz gospodarczą, w tym:
- informacje z posiedzeń Rady Prezesów,
- zagadnienia organizacyjne kluczowych uroczystości, w tym jubileuszu 75-lecia oddziału i 100-lecia SEP,
- postęp w zakresie tworzenia i aktualizacji strony internetowej,
- bieżąca analiza wykonania planu finansowego Oddziału,
- akceptacja wniosków kandydatów na nowych członków naszego stowarzyszenia,
- działalność szkoleniowa,
- działalność Ośrodka Rzeczoznawstwa,
- zagadnienia finansowo-księgowe,
dodatkowo, zadaniowo odbywały się spotkania powołanych przez Zarząd grup roboczych.
Celem większej integracji środowisk szeroko rozumianej elektryki, w kadencji 2018-2022 poszerzono skład zarządu do 15 osób. W skład Zarządu wchodziły zarówno osoby z dużym doświadczeniem stowarzyszeniowym, jaki i osoby piastujące tę funkcję pierwszą kadencję reprezentujące branżę telekomunikacyjną, energetykę zawodową, elektrykę, informatykę, środowisko akademickie i branżowe szkolnictwo średnie. Połączenie doświadczenia z zaangażowaniem i nowym spojrzeniem na zagadnienia stowarzyszeniowe przyniosło zadawalające efekty w pracy. O tym, że praca zarządu przebiegała w duchu porozumienia świadczy sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego, do którego nie wpłynął żaden wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego.
Zarząd z dużym zaangażowaniem reprezentował interesy SEP zarówno na forum wewnątrz stowarzyszeniowym jak i na zewnątrz stowarzyszenia. Posiedzenia Zarządu były konstruktywne, a wypracowane programy działań były analizowane pod względem finansowym. W kadencji 2018-2022 staraliśmy się nie tylko utrzymać naszą działalność na standardowym, wypracowanym przez lata poziomie, ale także ją podwyższać i poszerzać. Corocznie na przełomie stycznia i lutego, z wyłączenie 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19, organizowaliśmy Spotkania Noworoczne Aktywu Oddziału SEP, których celem było złożenie sprawozdania z działalności Zarządu w mijającym roku kalendarzowym.
Wszystkie Spotkania Noworoczne były uroczystościami wyjazdowymi organizowanymi w ośrodkach wypoczynkowych naszego regionu. W spotkaniach finansowanych ze środków oddziału brali udział członkowie zarządu, reprezentanci kół, zapraszani goście (ok. 75-85 osób). Na przełomie maja i czerwca, z wyłączenie 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19, w okresie popularnych „majówek” organizowaliśmy spotkania wyjazdowe w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Elektryka i Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. W części oficjalnej prezentowane były interesujące referaty techniczne branżowe prezentowane przez naszych kolegów z oddziału, jak i zaproszonych gości, zarówno z branży telekomunikacyjnej, jak i elektrycznej.
Podczas kadencji organizowaliśmy szkolenia i przeprowadzaliśmy egzaminy wśród uczniów kończących szkoły średnie. Dawało im to możliwości lepszego startu w znalezieniu pracy i podwyższało ich kwalifikacje. Ważnym wydarzeniem w oddziale była organizacja gali z okazji jubileuszu 75-lecia utworzenia Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich i jubileuszu utworzenia 100-lecia.
W kadencji 2018 -2022 nasi członkowie pełnili funkcje:
- kol. Jarosław Kukliński – zastępca Przewodniczącego Rady W-MOIIB, członek Rady Krajowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
- kol. Radosław Buczek – członek Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
- kol. Dariusz Stecki – Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej W-MOIIB,
- kol. Mirosław Milejski – członek Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego,
- kol. Dariusz Rybaczyk – członek Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego W-MOIIB,
- kol. Jan Chojecki, Sylwester Rączkiewicz, Jan Szczęsny, Maciej Staśkiewicz – członkowie Komisji Kwalifikacyjnej W-MOIIB,
- kol. Tomasz Kraweć – członek Okręgowej Rady W-M Izby Inżynierów Budownictwa.
Oddział Olsztyński SEP jest reprezentowany w Warmińsko-Mazurskiej FSNT NOT w Olsztynie przez:
- kol. Jana Chojeckiego - przewodniczącego Rady,
- kol. Benedykta Rogala - członka Rady,
- kol. Witolda Rozłuckiego - Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
W kolejnym punkcie zebrania rozpoczęła się część sprawozdawcza. Odczytane zostały sprawozdania z działalności oddziału w latach 2018-2022, komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego, rady nadzorczej IR SEP Oddziału i rady nadzorczej komisji kwalifikacyjnych. Po wysłuchaniu wszystkich sprawozdań na wniosek przewodniczącego Komisji Rewizyjnej jednogłośnie udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi oddziału.
Po części sprawozdawczej rozpoczęły się dyskusja a następnie wybór Prezesa, Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego oraz dwóch delegatów na XL Walne Zgromadzenie Delegatów.
Na prezesa Oddziału Olsztyńskiego SEP wybrano kolegę Jarosława Kantela, który podziękował za zaufanie i obiecał sumiennie pracować w kolejnej kadencji 2022-2026.
Do Zarządu Oddziału Olsztyńskiego SEP wybrano:
- kol. Jana Chojeckiego
- kol. Jarosława Kuklińskiego
- kol. Witolda Rozłuckiego
- kol. Dariusza Steckiego
- kol. Dariusza Rybaczyka
- kol. Piotra Raczyńskiego
- kol. Stefana Siudzińskiego
- kol. Michała Śmieję
- kol. Katarzynę Berdzik
- kol. Mirosława Milejskiego
Do Komisji Rewizyjnej Oddziału Olsztyńskiego SEP wybrano:
- kol. Radosława Buczka
- kol. Andrzeja Lange
- kol. Tomasza Kraweć
- kol. Marka Chmiela
- kol. Jana Szczęsnego
Do Sądu Koleżeńskiego Oddziału Olsztyńskiego SEP wybrano:
- kol. Romana Skrzypczaka
- kol. Sylwestra Rączkiewicza
- kol. Jarosława Pankowskiego
- kol. Macieja Staśkiewicza
Na delegatów na XL Walny Zjazd SEP w Bydgoszczy planowany w dniach 23-24.09.2022, wybrano:
- kol. Jana Chojeckiego
- kol. Stefana Siudzińskiego
oraz wybrany Prezes Oddziału kol. Jarosław Kantel.
Komisja uchwał i wniosków, na podstawie złożonych sprawozdań ustępującego Prezesa oraz poszczególnych komisji, opracowała wnioski do uchwały zjazdowej. Zaproponowane zostały tam cele i zadania, które WZDO uchwałą zobowiązało nowe władze oddziału do ich realizacji w nowej kadencji:
- Kontynuacja naszego programu ramowego wypracowanego przez trzech ostatnich Prezesów i Zarząd Oddziału z zasadą współfinansowania kosztów działalności statutowej przez Oddział: spotkań Noworocznych, które są jednocześnie sprawozdaniem z pracy Zarządu za poprzedni rok, organizowane na przełomie stycznia i lutego, spotkań z okazji MDE i ŚDTiSI połączonych z dwoma seminariami, organizowane na przełomie maja i czerwca, wycieczki techniczno-integracyjnej dla członków Oddziału.
- Współpraca ze średnimi szkołami branżowymi oraz środowiskiem akademickimi.
- Udział w organizacji konkursu międzyszkolnego ENERGETYK.
- Kontynuacja współpracy z młodzieżą i dziećmi, w ramach realizowanej przez Oddział Olsztyński SEP aktywności "Bezpieczny kontakt z elektrycznością".
- Kontynuowanie działalności gospodarczej Ośrodka Rzeczoznawstwa i Ośrodka Szkolenia - poszukiwanie nowych kierunków pozyskiwania środków w celu umożliwienia realizacji podstawowej działalności statutowej oddziału.
- Czynienie starań w celu brania aktywnego udziału członków oddziału Olsztyńskiego SEP w gremiach zawodowych i społecznych, w tym w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz Warmińsko-Mazurskiej Federacji Naukowo Technicznych NOT.
- Kontynuowanie szeroko pojętej integracji wszystkich członków naszego stowarzyszenia na każdej płaszczyźnie naszej działalności.
- Przeprowadzenie weryfikacji regulaminu wynagrodzeń wykładowców ORSEP w celu urynkowienia stawek.
- Przebudowa i uatrakcyjnienie strony internetowej Oddziału Olsztyńskiego SEP w celu lepszego rozpowszechnianie materiałów szkoleniowych i z życia stowarzyszenia.
- Podnoszenie kwalifikacji członków komisji kwalifikacyjnych poprzez prenumeratę czasopisma INPE i ich obowiązkowy udział w szkoleniach organizowanych przez Oddział.
- Wspomaganie aktywności kół w organizacji spotkań, seminariów i odczytów.
- Organizacja jednodniowych wycieczek do interesujących miejsc związanych z elektryką lub na zaproszenie firm z branży energetycznej, elektrycznej, telekomunikacyjnej, informatycznej w celu poznawania nowych technologii.
- Zintensyfikowanie pozyskiwania nowych członków stowarzyszenia w tym w szczególności młodych kadr wkraczających w szeregi zawodowe branż związanych z elektryką.
- Współpraca z W-MRFSNT NOT Olsztyn, a w szczególności w organizowaniu Olimpiady Wiedzy Technicznej.
- Uczestnictwo naszych członków w centralnie organizowanych wydarzeniach: Konferencji Okrągłego Stołu, Kongresie Elektryki Polskiej, Światowym Dniu Inżyniera, seminariach organizowanych w ramach cyklu „Seminaria Rady Naukowo-Technicznej SEP”.
- Przygotowanie do organizacji w 2026 roku obchodów okrągłej rocznicy 80-lecia utworzenia Oddziału Olsztyńskiego SEP.
- Kontynuacja Suplementu do historii Oddziału Olsztyńskiego za okres lat 2022-2026.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Walnego Zgromadzenia Delegatów Oddziału Olsztyńskiego SEP:
Więcej zdjęćPo zamknięciu obrad zarząd i komisje zrobiły wspólne zdjęcie.
Poniżej przedstawiamy nowo wybrany Zarząd i komisje Oddziału Olsztyńskiego SEP.
Dariusz Stecki
Sekretarz Oddziału Olsztyńskiego SEP