Wycieczka do Elektrowni Biogazowej w Łęgajnach – Koło SEP przy ENERGA w Olsztynie
Dnia 2 czerwca 2012 r. z inicjatywy Zarządu Koła SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie przy wsparciu Oddziału Olsztyńskiego SEP zorganizowano wycieczkę do Elektrowni Biogazowej w Łęgajnach.
Dzięki uprzejmości firmy HEDESELSKABET, zarząd i członkowie koła SEP oraz jego sympatycy, mieli możliwość zwiedzenia elektrowni. Pogoda była zmienna, jednak mimo wszystko pozwoliła zwiedzić obiekt w pełnej okazałości.
Naszym przewodnikiem był Pan Ryszard Kopcych.
Proces wytwarzania energii elektrycznej „ze śmieci” jest stosunkowo prosty. Biogaz powstający w procesie fermentacji śmieci wysysany jest za pośrednictwem pomp przez studnie nawiercone aż do dna wysypiska. Warunkiem sprawnej fermentacji śmieci jest odpowiedni wiek wysypiska, właściwa ilość śmieci, odpowiednia wilgotność oraz temperatura.
Po uruchomieniu wysypiska w pozyskiwanym biogazie było w granicach 53 – 58 % % metanu, obecnie jest to tylko 35 – 38 %, ponieważ nastąpił częściowy proces rozkładu warstwy organicznej śmieci. Za kilka lat cała elektrownia zostanie przeniesiona na inne wysypisko. Trwają poszukiwania tego miejsca.
Reszta w gazie to 32 – 34 % dwutlenku węgla, od 0,5 do 1 % tlenu i głównie azot. W ciągu godziny pozyskuje się około 350 m3 gazu. Biogaz tłoczony jest rurociągiem o długości 1800 m na teren Gospodarstwa Ogrodniczego w Łęgajnach, gdzie zlokalizowana jest elektrownia właściwa. Dostarczony biogaz jest paliwem dla 12-cylindrowego silnika produkcji firmy Jenbacher (Austria) o mocy 720 kW (ok. 1000 KM).
Do 2010 roku był to silnik 16-cylindrowy o mocy 972 kW. Silnik spalinowy pracujący przy obrotach 1500 obr./min. napędza generator trójfazowy o mocy 635 kW. Wytworzona energia wysyłana jest przez transformator 400 V/15 kV do sieci energetycznej i sprzedawana po 20 groszy za 1 kWh.
Dodatkowo elektrownia otrzymuje dopłaty z funduszy na ochronę środowiska, ponieważ oczyszcza środowisko z biogazu, który prędzej czy później przedostałby się do niego. Wystarczy dodać, że inwestycja zwróciła się po 6 latach. Już kilkanaście lat pracuje na czysty zysk. Do niedawna ciepło strat silnika spalinowego (ok. 600 kW mocy cieplnej) było sprzedawane Gospodarstwu Ogrodniczemu w Łęgajnach na ogrzewanie szklarni. Na podstawie informacji dostarczonych przez Pan Ryszarda Kopcycha przygotował Kazimierz Szymański.
Serdecznie dziękujemy zarządowi firmy HEDESELSKABET i Panu Ryszradowi Kopcychowi za umożliwienie zwiedzenia elektrowni oraz udostępnione informacje.
Do zobaczenia podczas kolejnej wycieczki.