Wycieczka techniczno-szkoleniowa Oddziału Olsztyńskiego SEP do Szwajcarii Saksońskiej
W dniach 11-15 września 2019 roku odbyła się wycieczka techniczno-szkoleniowa do Kotliny Jeleniogórskiej i do Szwajcarii Saksońskiej. Wycieczkę techniczno-szkoleniową zorganizował Zarząd Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili elektrownię wodną w Pilchowicach na rzece Bóbr. Elektrownia została oddana do użytku 16 listopada 1912 r. i została wyposażona w pięć turbozespołów z turbinami Francisa firmy Voith napędzającymi cztery generatory o mocy czynnej 1, 24 MW i jeden o mocy czynnej 2, 48 MW. W 1921 rozbudowa o kolejny hydrozespół o mocy czynnej 0,145 MW i osiągnęła łączną moc 7, 585 MW. Zapora wraz z elektrownią powstała jako pierwsza, a zarazem położona najdalej w dół rzeki, w łańcuchu trzech przeciwpowodziowych zbiorników wodnych (Jezioro Modre, Jezioro Wrzeszczyńskie, Jezioro Pilchowickie), chroniących mieszkańców Doliny Bobru przed powodziami.
Następnie grupa udała się na zwiedzanie Jeleniej Góry. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Karpacza oraz wjazd kolejką linową na Kopę. W Kowarach grupa zwiedziła Sztolnię Uranową a w Parku Miniatur w Wojanowie, chętni w pigułce, zobaczyli i poznali historię zamków Dolnego Śląska.
Po pobycie po stronie Polskiej przyszedł czas na drugą część wycieczki i zwiedzanie Szwajcarii Saksońskiej. W miejscowości Stolpen, grupa zwiedziła zamek Burg Stolpen, wybudowany w XII w., na wysokiej bazaltowej skale, w którym przez 49 lat więziona była i tutaj zmarła hrabina Anna Konstancja Cosel, faworyta króla Augusta II Mocnego.
Przepiękne widoki na góry z piaskowca zapewniła uczestnikom wędrówka po Parku Narodowym Sächsische Schweiz znajdujący się na terenie południowo-wschodniej części Niemiec w Górach Połabskich. Następnie grupa zwiedziła twierdzę Königstein. Wybudowano ją w XIII w. jako zamek warowny a przebudowano w XVIII w., na górską twierdzę Königstein, wznoszącą się 247 m nad poziom rzeki Łaby. Jest to nigdy niezdobyta twierdza, która strzegła granic Saksonii. Wyjątkowym elementem wyposażenia twierdzy była wielka i bogato zdobiona beczka wina o pojemności przeszło 200 hektolitrów, wykonana na zlecenie króla Polski Augusta II Mocnego. Beczka była ozdobiona herbem Polski.
Następnie grupa udała się na zwiedzanie ruin zamku w Oybin. Wyjątkową atrakcją okazała się przejażdżka kolejką wąskotorową, przy akompaniamencie bandu jazzowego, którą przy ładnej pogodzie dojechaliśmy miasta Żytawa w Niemczech. Zgodnie z programem grupa zwiedziła miasta Budziszyn i Görlitz z mnóstwem zachowanych w pięknym stanie zabytków. W drodze powrotnej ze względu na odbywający się we Wrocławiu maraton uliczny został zmieniony plan wycieczki i wszyscy przejechali do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, gdzie znajduje gród będący jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.