Wycieczka techniczno-szkoleniowa Oddziału Olsztyńskiego SEP w Bieszczady
W dniach 29.09-03.10.2021 roku odbyła się 5-dniowa wycieczka techniczno-szkoleniowa w Bieszczady. Wycieczkę techniczno-szkoleniową zorganizował Zarząd Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Niewiele jest w Polsce miejsc równie pięknych i drogich sercu jak Bieszczady. Niezwykłe malownicze i dzikie tereny od lat przyciągają ludzi, którzy spragnieni są wypoczynku w bezpośrednim kontakcie z naturą.
W pierwszym dniu wycieki mieliśmy okazję zwiedzić Sandomierz, pod wieczór dotarliśmy do ośrodka wczasowego JAWOR w Solinolinie.
Około godziny 11:00 odbyło się spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie w Sandomierzu
- Brama Opatowska
- Katedra
- Podziemna trasa turystyczna
- Muzeum Ojca Mateusza
- Rynek Starego Miasta i ucho igielne
Drugi dzień rozpoczęliśmy przejażdżką Legendarną Koleją Wąskotorową do miejscowości Majdan. Następnie odbyliśmy wraz z przewodniczką przejazd autokarem do Wetlina – Ustrzyki Górne- Smolnik – Solina na pierwsze zwiedzanie Bieszczad. Mieliśmy okazję skosztować w „Chacie Wędrowca” przepysznych „naleśników gigant z jagodami”. Odbyliśmy spacer do Schroniska PTTK pod Małą Rawką – Usytuowanego na wysokości 930 m n.p.m., przy zielonym szlaku z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą Rawkę, 900 m od wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej. Zwiedziliśmy dawną drewnianą cerkiew greckokatolicką w Smolniku.
Dzień 3. W kolejnym dniu wycieczki mieliśmy okazję skorzystania z Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych – najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce – liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi – tak jak w rowerze – siłą własnych mięśni nóg
Następnie przejechaliśmy w okolice Zalewu Myczkowskiego:
- Przechadzka w Dolinie Martwego Sanu do legendarnego Cudownego źródełka w Zwierzyniu z pięknym punktem widokowym. Trasa prowadzi malowniczą doliną starorzecza Sanu- ostoja ptactwa wodnego. Zapory wodne w Myczkowcach i Solinie.
- Następnie przejazd do Soliny:
- spacer po koronie Zapory najwyższej budowli hydrotechnicznej w Polsce.
- Zwiedzanie zapory i elektrowni wodnej – niestety ze względu na wzrost zachorowań na COVID nie udało się zwiedzić wnętrzna elektrowni.
Na zakończenie dnia dwugodzinny rejs statkiem spacerowym po Zalewie Solińskim w najbardziej dzikie i niedostępne lądem zakątki Jeziora Solińskiego. Rejs połączony był degustacją lokalnych win i serów na pokładzie.
Na koniec dnia bawiliśmy się na ognisku z kiełbaskami, były pląsy i tańce wokół ogniska.
W 4 dniu wycieczki pojechaliśmy do Komańczy malowniczą trasą pogranicza Bieszczad i Beskidu Niskiego:
- Wizyta w klasztorze sióstr Nazaretanek, miejscu internowania prymasa Wyszyńskiego
- Spacer do malowniczych ruin klasztoru o. Karmelitów Bosych w Zagórzu z ponad 20-metrową wieżą widokową.
- Spacer po Sanockim Rynku (Stare Miasto, deptak z ławeczką wojaka Szwejka
Na koniec dnia zwiedzania skansenu w Sanoku.
Kończąc wycieczkę, w drodze powrotnej, zwiedziliśmy Pałac w Łańcucie oraz Wozownię. Pałac w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych.
Jarosław Kantel
Zapraszamy do fotogalerii /tutaj/